Alışveriş ve Marka Seçimi

Erkek Modası Alışveriş ve Marka Seçimi

Sevgili Okur.
Bundan sonra "Erkek Giyim Modası" bizden sorulur.

Sevgili okur diye başlıyorum, çünkü bu yazı bu blogun ilk yazısı. O yüzden böyle sevgi sözcükleriyle başlamak istedim. Bir daha kolay kolay böyle bir başlangıç yapmayacağımı bilesiniz. Sonra vay efendim çizgini çok bozdun, vay efendim ağzın çok pisleşti falan demeyin.
Bunu baştan diyeyim de…

Gerek Erkek giyim modasında gerek kadın giyim modasında (burası bizi ilgilendirmeyen kısmı) Alışveriş ve Marka seçimi bizim için en önemli unsurlardan birisidir. Bakın bu çok önemli tekrar ediyorum “Erkek giyim modasında Alışveriş ve Marka seçimi bizim için en önemli unsurlardan birisidir”

Eğer ne giyeceğinizi doğru düzgün seçemiyorsanız; spor giyindiğinizde ve aynaya baktığınızda 50 kuruş ver lan tırrek diyecek bir tip görüyorsanız, ya da klasik giyinip aynaya baktığınızda lüks restoran garsonu aklınızda çağrışım yapıyorsa siz temelde yanlış yapıyorsunuz demektir.

İş bilenin kılıç kuşananın emmi!

İlk öncelikle alacağınız ürün bir markayla özdeşleşmiş olsun. Nasıl yani derseniz şöyle ki; o markayı düşündüğünüzde en iyi olduğu ürün grubu aklınızda çağrışım yapsın.
Örneklerle ilerlersek;
Sarar markasını düşündüğünüzde aklınıza Klasik Giyim, Takım Elbise, Gömlek vs gelir
Mavi jeans ve Levi’s kot pantolon çağrıştırır.
Derimod, İnci Deri  deri ürünlerinde iyidir.
Kemal Tanca, Lumberjack markaları ayakkabıcıdır.
Çünkü bu ürün guruplarını kendileri üretirler, üzerine ar-ge yaparlar, yıllardır süre gelen tecrübelerini aktarırlar, biraz fazla para verirsiniz ama aldığınız üründen memnun kalırsınız.

Ama mesela bazı markalar var ki (isim vermeyeyim başımız belaya girmesin sonra) o markayı  aklınıza getirdiğinizde, markayla özdeşlemiş bir ürün gurubu gelmez.
Çünkü bu markalar sattıkları ürünleri fason ürettirirler, bu sezon A firmasına ürettirirler, bir sonraki sezon B firmasına ürettirirler. Satın aldığınız üründe bir gelenek olmaz, kalıpları her sezon değişebilir, konseptleri yoktur, nispeten daha kalitesiz ürünlerdir falan filan. Asıl amaç yüksek karla ucuz ürün satmaktır. O ürünler hangi şartlarda üretilmiş, çalışan işçilerin çalışma alanlarını, şartlarını vs önemsemezler. Merdiven altı üretim dediğimiz yerlerde üretilen ürünlerdir bunlar çoğu zaman.(Bu konu işin başka bir boyutu)

Konunun modayla ilgili kısmına gelirsek, bir ürün alırken o ürün gurubuyla özdeşleşmiş markadan alışveriş yaparsanız, modaya uygun alışveriş yapmanız daha kolay olur, aldığınız ürün üzerinizde şık durur. Tabi alışveriş yaparken inisiyatifi satış personeline bırakmamanız lazım, yoksa size, sizin sitilinize uygun olmayan ürünlerden de iteler, anlayamazsınız bile.

Markalardan bahsetmişken, bir markayı özellikle çok seviyor olabilirsiniz ama bütün ürünlerinizi o markadan almanız gerekmez, bir markanın mağazasına girip de A’dan Z’ye ürünlerinizi alıp çıkmayın, farklı markalardan iyi oldukları ürün guruplarını almaya özen gösterin.

Sağlıcakla ve şık kalın.

1 yorum:

  1. Hahahahaah başlangıç yazısı baya başarılı olmuş. Devamını bekliyoruz reyiz.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.